Wyszukiwarka
Menu główne
Menu lewe
Przegląd prasy pedagogicznej
STYCZEŃ 2025
- Dorastanie na planie (online) / Anna Rywczyńska ; rozm. Hanna Drachal. // Głos Nauczycielski. – 2024, nr 49-50. „Cyberprzestrzeń ujawnia wiele najgorszych cech osobowości ludzkiej. Patostreamy i free fighty pełne brutalnej agresji, wulgaryzmów znajdują licznych odbiorców. To co było patologią, stało się atrakcją godną podziwu.”
- Jak ruch wpływa na nasze zdrowie psychiczne? / Joanna Wojsiat ; rozm. Katarzyna Kucewicz. // Charaktery. – 2024, nr 11-12, s. 68-72. „Ruch, który sobie znajdziemy, to powinno być coś, co lubimy, co w jakiś sposób nas kręci, do czego chcemy wracać. Ruch, który zaczniemy postrzegać jako coś, co jest dla nas swego rodzaju nagrodą. Coraz więcej danych wskazuje, że właśnie poprzez ruch, poprzez naszą zdolność do przemieszczania się, poprzez to, że przyjęliśmy dwunożną postawę, zaczęliśmy wytwarzać związki pomiędzy działaniem mięśni a działaniem mózgu, np. białko BDNF. To dzięki temu osiągnęliśmy tak zaawansowany rozwój mózgu, który umożliwił nam zasiedlanie nowych przestrzeni, tworzenie ekosystemów, rozwój, wykorzystywanie narzędzi i tego typu rzeczy.”
- Jak wzmocnić kompetencje wychowawcze rodziców? Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców do przeprowadzenia przez nauczyciela wychowawcę, pedagoga, psychologa szkolnego / Agnieszka Ludorowska. // Życie Szkoły. – 2024, nr 6 s. 22-25. . „Kompetencje wychowawcze” to niewątpliwie bardzo pojemny termin. Zaliczyć można do tego obszaru takie zdolności dorosłych, jak: odczytywanie dziecięcych uczuć i empatyczne odpowiadanie na nie, wspieranie dzieci w radzeniu sobie z większymi i mniejszymi kryzysami, w tym umiejętność uspokojenia dziecka, rozmawianie o sprawach trudnych oraz ogólne „objaśnianie świata”, kształtowanie podstawowych umiejętności samoobsługowych, a wreszcie – stawianie granic i egzekwowanie przestrzegania zasad.”
- Jaki jest patriotyzm XXI wieku? / Tomasz Kozłowski. // Dyrektor Szkoły. – 2024, nr 11, s. 43-46. „Zagadnienia związane z patriotyzmem zawsze są na czasie, zawsze też wywołują skrajne reakcje. To pytania o tożsamość, historię i jej – najczęściej „jedyną prawdziwą” – interpretację. Ale to także pytania o hierarchię wartości, słuszną sprawę, a często i o wroga oraz naturę współczesnych relacji międzynarodowych.”
- Wspieranie zdrowia psychicznego dzieci i radzenie sobie ze stresem / Anna Jankowska. // Bliżej Przedszkola. – 2024, nr 12, s. 8-11. „Zdrowie psychiczne dzieci to kluczowy aspekt ich rozwoju, na który wpływa codzienny stres. Jak skutecznie wspierać dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami? Rola nauczycieli przedszkola w walce ze stresem jest nieoceniona – to właśnie oni mogą pomóc maluchom w budowaniu odporności psychicznej. Poznaj sprawdzone metody, które wspierają zdrowie psychiczne dzieci i pomagają zredukować stres u najmłodszych.”
Data dostępu: 2.01.2025
Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Jędrych (2024-01-24 11:11:33)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Jędrych (2025-01-03 08:44:45)
Liczba odwiedzin: 656
Informację wprowadził(a): Jarosław Jędrych (2024-01-24 11:11:33)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Jędrych (2025-01-03 08:44:45)
Liczba odwiedzin: 656