Nauczanie zdalne - Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Wyszukiwarka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Twitter
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Office365
Przejdź do: Moodle
Przejdź do: Poczta

Menu główne


ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
(42) 651 69 93

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst

Nauczanie zdalne


PBW w Łodzi proponuje - Nauczanie zdalne


Aplikacje internetowe Przydatne linki
TuxPaint Classroom Google Ogólne Dla młodszych dzieci
WorldWall Canva Dla nauczycieli-bibliotekarzy Kursy e-learningowe
Quizziz Genially Nauki przyrodnicze Dla rodziców
Voki ToonyTool Ortografia Legalne zasoby
Trimino Generatory rebusów Programowanie, kodowanie Gry edukacyjne
Jigsaw Planet Wizer-Me Nauka języków obcych Dla kreatywnych
Padlet Biteable Historia Dla nauczycieli w-f
Prezentacje w Genially


ORE poleca:

Zachęcamy nauczycieli do zapoznania się z zeszytami przedmiotowymi dotyczącymi egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w 2021 roku.

Wymagania egzaminacyjne
W związku z trwającym w Polsce stanem epidemii COVID-19 w bieżącym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach − na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Zawartość zeszytów
Zestawy zeszytów przedmiotowych zostały przygotowane przez ekspertów opracowujących zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych w roku 2021. Każdy zeszyt zawiera zarówno opis wymagań, jak i praktyczne wskazania dla nauczycieli pomagające zastosować te zmiany w codziennej pracy.

Oprócz wymagań egzaminacyjnych materiały zawierają, m.in. komentarze do wymagań egzaminacyjnych, informacje na temat zmian w organizacji i formie egzaminu, czy też wskazówki metodyczne dla nauczycieli, dotyczące przygotowania uczniów.

Pobierz zeszyty:

MEN poleca:

Jesteś nauczycielem? Chcesz przekonać się z jakich jeszcze narzędzi internetowych i materiałów warto korzystać w pracy zdalnej z uczniami? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności? Szkolenia on-line „Lekcja: Enter” są właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do udziału!

Celem projektu „Lekcja: Enter” jest rozwijanie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli. Udział w tym przedsięwzięciu jest bezpłatny.

W projekcie mogą uczestniczyć nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych, artystycznych, informatyki ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Szkolenia podzielone są na dwa poziomy: podstawowy i zaawansowany, tak aby każdy mógł z nich skorzystać. Organizatorzy przewidzieli 9 różnych ścieżek szkoleniowych. 

Szczegółowe informacje o projekcie, w tym lista podmiotów, do których można zgłaszać się na szkolenia, znajdują się na stronie:

https://lekcjaenter.pl/strona/19/o-szkoleniach
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało podpowiedzi dotyczące materiałów i narzędzi do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów do nauki zdalnej z uczniami.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną www.gov.pl/zdalnelekcje. Można na niej znaleźć m.in. tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.

Strona www.epodreczniki.pl oferuje nauczycielom i uczniom materiały i funkcjonalności, z których mogą korzystać w pracy i nauce zdalnej.

Platforma to ponad sześć tysięcy materiałów edukacyjnych, przeznaczonych dla wszystkich etapów kształcenia zarówno ogólnego, jak i zawodowego. Niemal każdy materiał dydaktyczny zawiera pytania otwarte lub ćwiczenia interaktywne.

Wszystkie treści na platformie epodręczniki.pl są dostępne przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy po zalogowaniu mogą wyszukiwać materiał poprzez słowa kluczowe lub po treściach podstawy programowej. Wyszukane materiały można zapisać w swoim profilu jako ulubione oraz udostępnić uczniom.        

"Lekcja: Enter" - Świat nowej edukacji. https://lekcjaenter.pl/
Największy obecnie w Polsce program szkoleniowy, który ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia jakości kształcenia oraz zwiększania udziału technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie edukacyjnym.




Na czas zawieszenia zajęć wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki udostępnili bezpłatnie elektroniczne wersje podręczników. Uczniowie i nauczyciele mogą podbierać ze stron internetowych wydawców nie tylko podręczniki, ale również inne materiały dydaktyczne. Zachęcamy do korzystania!

Wydawca

Link

Cambridge University Press

https://www.cambridge.org/elt/blog/

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

http://www.uczezdalnie.gwo.pl/

Grupa MAC S.A.

https://www.mac.pl/publikacje

Klett Polska

www.dzwonek.pl/Klett

Macmillan

https://anglistaonline.macmillan.pl/

Nowa Era

https://www.nowaera.pl/naukazdalna

Oxford University Press       

www.oup.com/elt/learnathome

Pearson

https://www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola/

PWN Wydawnictwo Szkolne

www.akademia.pwn.pl

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA

https://www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu/

Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON

https://operon.pl/edukacjazdalna

Migra https://dlaucznia.migra.pl/


Aplikacje internetowe


Chcecie stworzyć krótki film promujący Waszą bibliotekę, event, zapowiedzieć nowości biblioteczne czy zrecenzować film... i to bez użycia kamery?
Odpowiedź jest jedna - BITEABLE ( biteable.com) - aplikacja do tworzenia animacji i materiałów wideo. Zawiera animowane obiekty 3D, szablony do infografik, szeroki wybór nagrań, scenek i animacji. Program pozwala na wgranie podkładu dźwiękowego z bogatej bazy ścieżek audio jak również własnej muzyki i zdjęć. Dzięki tym materiałom można z powodzeniem stworzyć w zaledwie kilka minut ciekawy film animowany i dostosować go do własnych potrzeb.

Instrukcję tworzenia animacji w Biteable opracowała na swoim blogu Asia Krzemińska czyli Zakręcony Belfer:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=39&v=3Hz0Cfi0bSM&feature=emb_logo

A tutaj przykładowy filmik, promujący naszą Bibliotekę: https://biteable.com/watch/pbw-2522761





PADLET
-  wirtualna tablica


Zorganizuj swoje życie z https://pl.padlet.com/  Od scenariusza zajęć po przepisy kulinarne. Dokumenty i strony internetowe. Wszystko w jednym miejscu, możliwość edycji i udostępniania. Wirtualne tablice to miejsce do dyskusji oraz wymiany notatek i materiałów  dla uczniów, przestrzeń do pracy zespołowej.

Przykład padletu "Worek inspiracji dla nauczycieli bibliotekarzy" Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi:
https://padlet.com/figurskakasia1/7rjhb9bt3kn4j5y9

Samouczek @Janusz Wierzbicki
https://www.youtube.com/watch?v=iyfgR7elryU





WIZER.ME
– platforma do tworzenia oraz udostępniania interaktywnych kart pracy.

https://app.wizer.me/

Wizer.me to narzędzie do tworzenia i udostępniania interaktywnych kart pracy on-line, które zawierają różnorodne aktywności m.in. pytania otwarte i wielokrotnego wyboru, uzupełnianie elementów w tekście i na grafice, sortowanie, rysowanie, zamieszczanie tekstu, zdjęć, linków. Po założeniu konta i zalogowaniu się można stworzyć własne karty pracy od podstaw lub wykorzystać/przerobić materiały udostępnione przez innych.

Darmowa wersja Wizer.me pozwala stworzyć i udostępniać materiały w ramach jednej klasy lub za pomocą linków wielu grupom. Uczniowie klikając w link muszą się zalogować za pomocą konta Microsoft, Google lub Edmodo, a jeśli go nie posiadają wpisać i zapamiętać nazwę i hasło. Po wypełnieniu karty pracy przez ucznia nauczyciel może sprawdzić, ocenić i wysłać informację zwrotną uczniowi.

W wersji płatnej (3$ miesięcznie) można m.in. tworzyć wirtualne klasy oraz zintegrować je z Gogle Classroom. Platforma jest anglojęzyczna, ale dość intuicyjna i obsługuje polskie czcionki.







Generatory rebusów

https://www.rebusy.edu.pl/

Generator tworzenia rebusów w języku polskim i angielskim.
Wprowadź słowo, wyrażenie lub krótkie zdanie, na podstawie którego chcesz wygenerować rebus.

https://www.festisite.com/rebus/

Generator rebusów dla anglistów i germanistów.





ToonyTool - stwórz swój komiks

https://www.toonytool.com/

ToonyTool to bezpłatna aplikacja do tworzenia komiksów, plakatów czy memów na dowolny temat. Bez logowania, bez znajomości angielskiego (na przeglądarce Chrom ).
Stwórz komiks na podstawie przerabianej lektury lub jej fragmentu, wykonaj niekonwencjonalny plakat, podpisz części ciała w języku obcym, narysuj śmiesznego mema jak wygląda Twoja zdalna lekcja w-fu…to tylko niektóre zadania jakie nauczyciel może zadać uczniowi wykorzystując tę aplikację.
Oprócz gotowych elementów ToonyTool daje niekończące możliwości pobierania postaci i teł z dysku. Gotowe prace pobieramy na swój komputer, drukujemy lub dzielimy się nimi za pośrednictwem Sieci.






Genially
– interaktywne zdjęcie.

https://app.genial.ly/ 

Genialne narzędzie do tworzenia interaktywnych materiałów - wizualizacja treści, wszystko w jednym miejscu z możliwością przekierowań do innych stron. Tworzone na platformie materiały zapisują się automatycznie na naszym koncie. Podlegają one stałej edycji. Do prezentacji, plakatu, czy innych materiałów, które możemy stworzyć na platformie możemy dodawać linki, interaktywne treści, które przekierują nas do tego zasobu. Od niedawna istnieje także możliwość dodawania informacji głosowych, które wcześniej na platformie możemy nagrać. Ułatwi nam to i jeszcze bardziej uatrakcyjni przekaz, szczególne dla najmłodszych uczniów.

Szczegółowy instruktaż tworzenia interaktywnych zdjęć

Przykład interaktywnego zdjęcia






Tux Paint – sprytne rozwiązanie dla małych artystów.

http://www.tuxpaint.org/?lang=pl

Bezpłatny i intuicyjny program Tux Paint umożliwi młodszym dzieciom tworzenie niepowtarzalnych prac plastycznych. Obecność gotowych narzędzi i stempli pozwoli im m.in. na tworzenie tęczy, stawianie muru, czy łąki pełnej kwiatów i soczystej trawy. Istnieje możliwość wykorzystania czystego płótna, gotowych kolorowanek i dogrywania własnych projektów.





Wordwall – platforma do tworzenia i udostępniania interaktywnych gier oraz drukowanych kart pracy.

https://wordwall.net/pl

Platforma daje możliwość zadawania ciekawych prac domowych oraz korzystania z materiałów wytworzonych w ramach społeczności. Wersja bezpłatna daje ograniczone możliwości. Wymagana rejestracja konta.





Quizziz – Zaangażuj się w sztukę tworzenia quizów.

https://quizizz.com/

Każdy szanujący się miłośnik tworzenia i rozwiązywania quizów powinien zapoznać się z platformą Quizizz. Intuicyjny interfejs, elementy „mechaniki gry”, atrakcyjna oprawa graficzna, zabawne memy oraz możliwość zadawania prac domowych to elementy, które przesądzają o atrakcyjności tego narzędzia. Istnieje możliwość wykorzystywania ciekawych quizów tworzonych przez innych użytkowników.

Zacznij swoją przygodę z Quizziz właśnie teraz!






Voki - tworzenie avatara.

https://www.voki.com/site/create

Narzędzie internetowe Voki, oferuje możliwość generowania animowanych postaci. Do wyboru gotowe szablony postaci, tła i rekwizytów. Istnieje możliwość nadawania awatarom kobiecego lub męskiego tonu głosu z narodowym akcentem. Chętni mogą podłożyć własny głos wybranej postaci. Wersje konta: płatna i bezpłatna.





Trimino - gdy domino już nie wystarcza...

http://schule.paul-matthies.de/Trimino.php

Zachęć rodziców do zabawy z dziećmi w darmową grę Trimino. W ten sposób mogą powtarzać m.in. słówka z języka obcego, dopasować  synonimy i antonimy poznane na lekcji języka polskiego czy datę do wydarzenia historycznego. To świetna zabawa. Wymaga wydrukowania i porozcinania elementów planszy, więc lepiej wybrać papier o wyższej  gramaturze w większym formacie. Strona zawierająca generator jest dostępna w języku niemieckim więc należy skorzystać z tłumaczenia oferowanego np. przez przeglądarkę Google Chrome.




Jigsaw Planet
– e-puzzle to aplikacja komputerowa do tworzenia puzzli z dowolnego obrazu pobranego z dysku komputera.

https://www.jigsawplanet.com/

Zalety:
  •  serwis oferuje ogromną liczbę układanek utworzonych przez innych użytkowników
  •  można przeglądać według różnych kryteriów (np. ostatnio utworzone, popularne w tym tygodniu, najczęściej układane)
  •  bez zakładania konta można układać puzzle rywalizując z innymi graczami na czas
  •  posiadając konto można tworzyć układanki i decydować, kto ma do nich dostęp wysyłając link
  •  to atrakcyjne narzędzie dla nauczycieli pracujących zdalnie z młodszymi dziećmi




Dla nauczycieli, którzy nie pracują w e-dzienniku a chcą stworzyć własną wirtualną klasę polecamy Google Classroom!

https://classroom.google.com/


  • Proste! Wystarczy mieć konto na Google. Nauczyciele mogą tworzyć zajęcia i zapraszać na nie uczniów oraz nauczycieli współprowadzących.
  • Oszczędne! – nauczyciele błyskawicznie mogą tworzyć zajęcia, przydzielać projekty, komunikować się i organizować pracę w jednym miejscu, bez kserówek.
  • Przystępne! – wszystko w jednym miejscu. Materiały do zajęć są automatycznie zapisywane także w folderach na Dysku Google. Classroom współpracuje z Dokumentami Google, Kalendarzem, Gmailem, Dyskiem i Formularzami.
  • Sprawne! – nauczyciele mogą tworzyć zadania, wysyłać ogłoszenia i natychmiast rozpoczynać klasowe dyskusje. Uczniowie mogą dzielić się materiałami oraz komunikować się. Nauczyciele od razu widzą, kto wykonał zadanie, i mogą bezpośrednio przekazywać swoje uwagi w czasie rzeczywistym oraz wystawiać oceny.
  • Bezpieczne!  – usługa Classroom jest bezpłatna, nie zawiera reklam, a Twoje materiały i dane uczniów nie są wykorzystywane do celów reklamowych.



Dziś polecamy Canvę - jedno z najlepszych narzędzi do graficznych projektów.

https://www.canva.com/

Zalety:
  •  konto na Canvie sprawia, że wszystkie Twoje projekty są w jednym miejscu z możliwością edycji
  •  prosty i intuicyjny interfejs aplikacji
  •  możliwość zamiany prezentacji w stronę internetową i udostępnienia uczniom linku
  •  bogaty wybór szablonów i czcionek przy jednoczesnej możliwości pobierania grafiki z komputera
  •  projekty z Canvy można ściagać na swój dysk
  •  prezentację można tworzyć on-line wspólnie z uczniami






Przydatne linki


Materiały dla nauczycieli pracujących zdalnie - o kanałach komunikacji, zasobach i treściach m.in. portalach tematycznych



Prezentacja i krótka instrukcja dla nauczycieli, jak korzystać z serwisu    https://learningapps.org/

Prezentacje w aplikacji Genially (autorka: Renata Cybulska)

 

Dla uczniów -
materiały do samodzielnego uczenia się na czas zamknięcia szkół



Poradnik dla nauczycieli-bibliotekarzy (Biblioteka w szkole i nie tylko)



Nauki przyrodnicze

Projekt EDUSCIENCE - „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”



Ortografia



Historia



Programowanie,
kodowanie, matematyka




Nauka języków obcych

`


Dla młodszych dzieci:


Problematyka zdrowia i zdrowego stylu życia (pomocne np. dla nauczycieli wf)





Dla przypomnienia - legalne zasoby: 





Gry edukacyjne,  serwis po angielsku, poziom dla dzieci

polecamy także gry strategiczne = logiczne




Dla rodziców. Co robić z dzieckiem w domu?


https://rodzicowo.pl/artykuly/co-robic-z-dzieckiem-w-domu-100-pomyslow-na-zabawy/

https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/madrze-razem-w-domu/  #MądrzeRAZEMwDOMU - propozycje zajęć z dziećmi od wieku niemowlęcego, poprzez przedszkolny, szkolny, aż do starszych nastolatków.


Dla kreatywnych




Kursy e-learningowe 


Zachęcamy także do promowania wydarzenia #Zostańwdomu - sztuka przyjdzie do Ciebie!, promującego kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe. Więcej informacji znajdziecie tu:

https://www.gov.pl/web/kultura/zostan-w-domu--sztuka-przyjdzie-do-ciebie


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Jędrych (2024-01-11 11:46:55)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Jędrych (2024-01-11 12:01:03)
Liczba odwiedzin: 638

Stopka

Zamknij