Pabianice aktualności - Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Wyszukiwarka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Youtube
Przejdź do: Twitter
Przejdź do: Instagram
Przejdź do: Office365
Przejdź do: Moodle
Przejdź do: Poczta

Menu główne


ul. Wielkopolska 70/72, 91-029 Łódź
(42) 651 69 93

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst

Pabianice aktualności


Jak co roku, z okazji obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, na terenie szkół miasta Pabianic oraz powiatu pabianickiego odbyła się wielka akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży - Czytelnicza Sztafeta Szkół. Zorganizowana została we współpracy CRE WŁ w Łodzi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi – Filii w Pabianicach z Siecią Bibliotekarzy Szkolnych Powiatu Pabianickiego. IX (już) edycja „czytelniczego biegu” trwała wyjątkowo długo, aż od 9 października do 17 listopada. Wzięło w niej udział ok. 1767 uczestników.

Tegorocznym hasłem „Czytajmy razem, bądźmy razem!” chcieliśmy zwrócić uwagę na rozwijanie u uczniów empatii i wrażliwości na potrzeby innych, rolę wspólnoty, wsparcia w grupie oraz przyjaźni. Przypominaliśmy również, że czytanie to dbanie o swój dobrostan, a wspólne czytanie jest wspaniałym łącznikiem między ludźmi.

W przedsięwzięciu uczestniczyły szkoły, które wyraziły chęć zorganizowania u siebie wydarzenia polegającego na głośnym czytaniu całych utworów lub wybranych fragmentów. W tym roku Sztafeta zawitała do 12 szkół powiatu pabianickiego: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 13, Szkoły Podstawowej nr 17, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół nr 1 w Pabianicach, a także do Szkoły Podstawowej w Dłutowie, Szkoły Podstawowej w Ksawerowie, Szkoły Podstawowej w Piątkowisku, Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie.

Wybór tekstów był ogromny i starannie przemyślany. Były wśród nich historie zabawne, wzruszające oraz skłaniające do refleksji.

Młodsi uczniowie czytali m. in. „Przygody Mikołajka” (opowieść o najpopularniejszych łobuziakach w historii literatury dziecięcej), „Cudownego chłopaka”, „Przyjaźń : opowiastki dla dzieci”, „Stella, Pikuś i przyjaźń”, „Możesz na nas liczyć!”, "Postaw się na moim miejscu", "Trzymaj mnie mocno", "Sposób na Elfa", "Wiewiórki, które nie chciały się dzielić", "Mysz, która chciała być lwem ".
Nie zabrakło również opowieści w konwencji teatrzyku kamishibai, czyli pięknie ilustrowanego „Roweru Walentynki”.
Starsi uczniowie sięgnęli po serię „Plus Minus 16” Wydawnictwa Literatura, którą oprócz wysokiej jakości tekstów łączą ważne tematy i przesłania trafiające wprost do młodych ludzi. Wśród czytanych powieści nie zabrakło mądrych i pięknych klasyków, takich jak „Tajemniczy ogród”, "Ania z Zielonego Wzgórza”, "Opowieści z Narnii" czy "Stowarzyszenie Umarłych Poetów".

W szkołach ponadpodstawowych czytano i słuchano „Hobbita”, „Sfejsowanych” (opowieść opisującą jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi), „Ten gruby” (opowiadającej o dwójce młodych ludzi, którzy po ciężkich przeżyciach, dzięki przyjaźni – z początku bardzo trudnej – podejmują próbę powrotu do pełnego życia), opowieści o wybitnych Polakach, którzy byli ponadprzeciętni w dziedzinie fizyki, mechaniki, a także sportu.
Zainteresowanie wzbudził również poradnik „W pułapce myśli – dla nastolatków” autorstwa L. Hayes, A. Bailey i J. Ciarrochi. Uchodzący za jeden z najlepszych poradników samopomocowych ostatnich lat, stanowiący doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz.

W rolę lektorów wcielali się uczniowie, nauczyciele i wychowawcy z internatu. Sztafeta stanowiła świetną okazję do zaprezentowania niektórych nowości książkowych (w tym komiksów) zakupionych przez biblioteki szkolne w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Jędrych (2025-01-03 08:53:06)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Jędrych (2025-01-03 12:08:28)
Liczba odwiedzin: 116

Stopka

Zamknij